Gazdaság,  Hírek

Kína és az Egyesült Államok készen áll a vámok tárgyalására – ki enged először?

Ezen a hétvégén Svájcban kezdetét veszik az amerikai és kínai tisztviselők közötti kereskedelmi tárgyalások. A kétoldalú megbeszélésekre a Trump-adminisztráció áprilisi lépései után kerül sor, amikor az Egyesült Államok 145%-os vámtarifát vetett ki Kínára, reagálva ezzel a kínai kereskedelmi politikára. Kína viszont 125%-os vámtarifával válaszolt, amely azóta jelentősen csökkentette a két ország közötti kereskedelmi forgalmat. A tárgyalások előtt sokan találgatják, hogy kinek a felelőssége, hogy a vámtarifák kérdésében előbb engedjen.

A kereskedelmi feszültségek az Egyesült Államok és Kína között évek óta tartanak, és a nemzetközi piacokra gyakorolt hatásuk messze túlmutat a két ország határain. Az amerikai gazdaság számára Kína a legnagyobb kereskedelmi partner, ugyanakkor Kína gazdaságának is kulcsszerepe van az amerikai piacokban. A tarifák emelése nemcsak a két ország közötti kereskedelmi forgalmat csökkentette, hanem globális következményekkel is járt, mivel sok más ország gazdaságára is hatással van.

A tárgyalásokra készülve a szakértők és elemzők folyamatosan figyelik a két ország lépéseit. A BBC és más nemzetközi híroldalak tudósítói olyan kérdéseket vetnek fel, mint például, hogy a két vezető közül ki lesz az első, aki enged a tarifákból, és milyen következményekkel járhat ez a globális kereskedelmi kapcsolatok számára. A kereskedelmi háború, amely az elmúlt években kibővült, nemcsak gazdasági, hanem politikai következményekkel is jár.

A múlt heti események között említést érdemel, hogy az Egyesült Államok tévedésből deportált egy Maryland állambeli lakost, aki később egy fogolycsere keretein belül szabadult. Ez az incidens rávilágít arra, hogy a bevándorlási politikák és a külpolitikai döntések milyen szoros összefonódásban állnak egymással. Ezen kívül Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is hangsúlyozta, hogy az EU egységes választ fog adni az amerikai tarifákra, és figyelmeztetett további ellenintézkedésekre, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre.

A kormányok és a politikai vezetők mellett a nemzetközi közvélemény is figyelemmel kíséri a helyzetet. Az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek szoros összefüggésben állnak a globális gazdasági helyzettel, és a szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a kialakuló válságoknak széleskörű következményei lehetnek. A kereskedelmi háború mellett más politikai események is zajlanak, például a közelmúltban a kanadai választásokra való felkészülés, ahol a szíriai menekültek, Ghayda és férje, Ahmad arról beszéltek, hogy a politikai diskurzus az ő hazájukban sosem volt lehetséges, most pedig szavazni fognak.

A világ más tájain is feszültségek tapasztalhatók, hiszen a közelmúltban a Gazában zajló események következtében több diákot és friss diplomást tartóztattak le. Az események kapcsán a fesztivál szervezői, ahol egy autós támadás 11 ember életét követelte, szívszorító nyilatkozatot tettek közzé. Ezen kívül a holokauszt túlélői is részt vettek a „Túlélők Menete” eseményen, amely 80 évvel a tábor felszabadítása után zajlott.

Ezek az események rávilágítanak arra, hogy a politika és a kereskedelem nemcsak gazdasági, hanem emberek életére is komoly hatással van. A világ vezetőinek, köztük Donald Trumpnak és Ursula von der Leyennek a döntései következményekkel járnak, amelyek messze túlnyúlnak a kereskedelmi kapcsolatokon, és alapjaiban formálják a jövőnket mind politikai, mind gazdasági értelemben. A következő tárgyalások tehát nem csupán a két ország viszonyát befolyásolják, hanem a globális kereskedelmi rendszert is, amely sok ország életére hatással van.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük