Életvitel,  Hírek

XIV. Leo pápa a templomot a sötét éjszakák fényjelzőjének nevezi első miséjén

A Vatikánban tartott első miséjén Leo XIV. pápa sürgette a katolikus egyházat, hogy „kétségbeesetten” küzdjön a hit hiánya ellen. A 267. pápaként és az Egyesült Államok első pápájaként megválasztott Leo figyelmeztetett, hogy az emberek egyre inkább eltávolodnak a vallástól, helyette a technológia, a pénz, a siker, a hatalom vagy az élvezet felé fordulnak. A pápa elmondta, hogy azért választották meg, hogy „hűséges adminisztrátora” legyen egy olyan egyháznak, amely világító fáklyaként ragyogja be e világ sötét éjszakáit. Robert Francis Prevost megválasztása a világ 1,4 milliárd katolikusának körében örömteli eseményt váltott ki, különösen az Egyesült Államokban és Peruban, ahol a pápa 20 éven át szolgált.

A pénteki szentbeszédében Leo hangsúlyozta, hogy sok olyan környezet létezik, ahol a keresztény hit „abszurdnak” számít, mivel a hatalom, a gazdagság és a technológia dominál. „A hit hiánya gyakran tragikusan jár a lét értelmének elvesztésével, a könyörület elhanyagolásával, az emberi méltóság súlyos megsértésével, a család krízisével és számos más sebből eredő társadalmi problémával” – mondta az olasz nyelven elmondott beszédében. A 69 éves pápa fehér papi ruhát viselt, amelyet arany díszítések ékesítettek, amikor a Sixtus-kápolnában ülő bíborosokhoz szólt, az eseményt pedig élőben közvetítette a Vatikán.

A választás előtti hetek izgalma után, a korábban ismeretlen Prevost csütörtök este mutatkozott be a világ előtt Szent Péter terén. Amikor a második szavazási nap után fehér füst szállt fel a Vatikán kéményéből, a téren lévő tízezrek örömteli kiáltásokkal fogadták az új pápát. Röviddel ezután Prevost megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, és első szavaiban egy „missziós” egyház vízióját vázolta fel, amely „hidakat épít, párbeszédet folytat és mindig nyitott”. Utalt elődjére, a nemrégiben elhunyt II. János Pál pápára is, amikor a béke megteremtésére kérte az embereket: „Segítsünk egymásnak, hogy hidakat építsünk párbeszéden és találkozásokon keresztül, hogy egy népként egyesüljünk, mindig békében.”

A világ vezetői azonnal gratuláltak Prevostnak a megválasztásához, ígérve, hogy együttműködnek vele a globális kérdésekben, amelyek bizonytalan időket idéznek elő. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke „nagy megtiszteltetésnek” nevezte, hogy az első amerikai pápa került a trónra. Prevost, aki korábban Chiclayo püspöke volt Peruban, csupán 2023-ban lett érsek és kardinalis. A bíborosok választása négy szavazási fordulóban zajlott, két héttel azelőtt, hogy Ferenc pápa elhunyt.

A pápa a progresszív Ferenc pápához hasonlóan számos emberi jogi és szegénységgel kapcsolatos ügyet képvisel, és a katolikus egyházat nyitottabbá kívánja tenni. A Vatikán megfigyelői észrevették, hogy Ferenc pápa az utóbbi években Prevostot Rómába hozta, talán azért, hogy potenciális utódjaként felkészítse. Az ágoston rendi misszionárius évtizedeken át dolgozott a szegényekkel és a marginalizáltakkal Peruban, ahol 2015-ben megszerezte a nemzetiséget. Korábbi bíborosi minőségében Prevost már kifejezte kritikáját Trump adminisztrációjával szemben, beleértve annak bevándorlásellenes politikáit is.

Most, pápaként, hatalmas feladat vár rá, hiszen egy olyan egyházat kell vezetnie, amely jelentős globális konfliktusokkal néz szembe. A megfigyelők remélik, hogy képes lesz ellensúlyozni a világ színpadán megjelenő megosztó hangokat. A következő megjelenései, a vasárnapi Regina Coeli imádság Szent Péter-bazilikában és a hétfői sajtókonferencia, szoros figyelem középpontjában állnak majd, mivel sokan kíváncsiak, hogy milyen irányba kívánja vezetni az egyházat, és milyen pápa lesz ő. Az új pápa megválasztása különösen a katolikus közösség tagjainak körében nagy érdeklődést váltott ki Észak-Írországban is, ahol a római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3dydj3e3o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük