Gazdaság,  Hírek

Trump és Ramaphosa összecsapása Dél-Afrikában

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, nemcsak a politikai színtéren, hanem a nemzetközi kapcsolatokban is jelentős hatással bír. Legutóbbi megnyilvánulása a dél-afrikai politikai helyzetről és Cyril Ramaphosa, Dél-Afrika elnökének ambivalens reakciójáról újra reflektorfénybe helyezte az Afrikanerek jogait és a Dél-Afrikában tapasztalható feszültségeket. Trump politikai támogatása különösen fontosnak tűnik a jobboldali Afrikaner csoportok számára, amelyek örömmel fogadták Trump Ramaphosa elleni támadását, amely az Oval Office-ban zajlott.

A Solidarity Movement, amely az Egyesült Államokban lobbizott a Trump-adminisztrációnál, kifejezte örömét amiatt, hogy Dél-Afrika „óriási problémái” nemzetközi szinten kerültek napirendre. Ernst Roets, a jobboldali Afrikaner mozgalom prominens képviselője, Trumpot történelmi alaknak nevezte, és megköszönte neki, hogy bemutatta Julius Malema, az ellenzéki politikus, „Shoot the Boer” című dalát, amely sok vitát generált az országban. A Solidarity vezetője, Jaco Kleynhans pedig úgy vélekedett, hogy Trump Nobel-díjat érdemelne, amiért a dél-afrikai farmgyilkosságokat a nemzetközi figyelem középpontjába helyezte.

A politikai elemzők, köztük Pieter du Toit, figyelmeztettek arra, hogy Trump megnyilvánulása azt mutatja, hogy a dél-afrikai aktivisták által az amerikai jobboldal felé terjesztett túlzások és félrevezető információk elérték céljukat. Du Toit mellett sok dél-afrikai elismerte Ramaphosa diplomatikus hozzáállását a találkozón, aki higgadtan reagált Trump provokációira. Azonban sokan kritizálták a jobboldali csoportokat, mondván, hogy az Egyesült Államokhoz való lobbizásuk nemzeti árulásnak számít. A kritikusok hangsúlyozták, hogy Dél-Afrika nemzeti egységkormányt működtet, amely 10 pártból áll, és arra törekszik, hogy közösen megoldja a különböző problémákat, beleértve a magas bűnözési rátát és a 32%-os munkanélküliséget.

A találkozón Dél-Afrika legmagasabb rangú fehér politikusa, John Steenhuisen, a Demokratikus Szövetség (DA) vezetője is részt vett, aki elismerte, hogy az ország valódi biztonsági problémákkal küzd. Steenhuisen kiemelte, hogy a kormánynak több rendőri erőforrásra van szüksége, de elutasította azt a nézetet, miszerint a fehér gazdák többsége elmenekülne az országból. Szerinte a dél-afrikai mezőgazdasági közösség jelentős része továbbra is itt akar maradni és dolgozni a helyzet javításán. Trump’s video bemutatta az EFF, vagyis a Gazdasági Szabadság Harcosai párt szerepét is, amely Malema vezetésével folyamatosan hangoztatja a föld nacionalizációját célzó politikáit.

Ramaphosa Trumpnak elmondta, hogy Dél-Afrika demokratikus állam, amelyben a kormány „teljes mértékben ellenzi” Malema kijelentéseit, de az EFF-nek jogában áll létezni. Az elnök hangsúlyozta, hogy a kormánynak együtt kell működnie a világ többi részével a gazdaság erősítése érdekében, és hogy a Dél-Afrikában tapasztalható problémák nem csupán faji kérdések, hanem általános bűnözésből adódnak.

Egyes Afrikanerek azt érzik, hogy a Dél-Afrikában való élet már nem fenntartható számukra, és Trump menekültstátuszt ajánlott számukra. Eddig közel 60 Afrikanert telepítettek át az Egyesült Államokba. A Trump által nyújtott támogatás új lendületet adott a jobboldali csoportoknak, amelyek februárban a Dél-afrikai Köztársaság fővárosában, Pretoriában tüntettek, tábláikkal, amelyek a „Make South Africa Great Again” (Tegyük Dél-Afrikát ismét naggyá) feliratot hordozták, Trump híres kampányformulájának átköltött változataként.

A Dél-afrikai Földreform-miniszter, Mzwanele Nyhontso, elismerte, hogy a találkozó nézése „kényelmetlen volt”, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Dél-Afrikában nincs népirtás, csupán bűnözés, ami mindenki életét befolyásolja. Nyhontso méltatta Ramaphosát, aki higgadtan kezelte a helyzetet, és nem esett a provokáció csapdájába. Az esemény során híres Afrikaner golfozók is részt vettek, akik próbálták enyhíteni a feszültséget, például Ernie Els, aki a Dél-afrikai állampolgárságát felmutatva beszélt a hazaszeretetről.

A helyzet bonyolultságát mutatja, hogy míg sok Afrikaner küzd a bűnözéssel, a fekete közösségek is hasonló problémákkal néznek szembe, és a bűnözés Dél-Afrika legnagyobb részét érinti. Az ország jövőjét a közös erőfeszítések és a nemzetközi támogatás határozhatja meg, amely segíthet abban, hogy Dél-Afrika valóban egy egységes és virágzó nemzetté váljon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz9yyd2epk2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük