Gazdaság,  Hírek

Patthelyzet: Ki fog előbb engedni az amerikai-kínai vámvitában?

Egy fontos esemény előtt állnak az Egyesült Államok és Kína vezetői, hiszen a hétvégén Svájcban kezdődnek meg a kereskedelmi tárgyalások a két ország között. Az értekezletre azért van szükség, mert az amerikai elnök, Donald Trump áprilisban drámai lépést tett, amikor 145%-os vámot vetett ki Kínára. Ez a döntés súlyosan rázta meg a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokat, amelyek jelentős mértékben csökkentek az utóbbi időszakban. Kína nem tétlenkedett, és válaszul 125%-os vámot vezetett be az amerikai termékekre. Most a kérdés az, hogy vajon ki fog előbb engedni a vámokkal kapcsolatos szigorú intézkedésekből.

A BBC észak-amerikai és ázsiai szakértői, Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemezték a két ország lépéseit a tárgyalások előtt. A kereskedelmi feszültségek mellett más ügyek is napirendre kerültek, hiszen az Egyesült Államokban számos nemzetközi diákot és diplomást tartóztattak le, akik részt vettek a Gázai háború ellen szervezett tüntetéseken. Az ilyen események csak tovább fokozzák a feszültséget a két ország között, és arra ösztönöznek, hogy a politikai helyzetet alaposabban megvizsgáljuk.

Egy másik tragikus esemény is történt nemrég, amely megdöbbentette az embereket: egy fesztiválon, ahol egy gépkocsi támadás következtében tizenegy ember vesztette életét, a szervezők szívszorító üzenetet adtak ki, kifejezve gyászukat. A fesztivál résztvevői között voltak holokauszt-túlélők is, akik részt vettek az éves „Élet menetén”, emlékezve a tábor felszabadulásának 80. évfordulójára. Ezen események mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a nemzetközi közvélemény figyelme a politikai feszültségekre irányuljon.

A globális politikai helyzetet befolyásolja Ursula von der Leyen, az EU vezetője is, aki hangsúlyozta, hogy az Európai Unió egységes választ kíván adni az amerikai vámokkal szemben, és figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ha a tárgyalások nem hoznak eredményt, további ellenintézkedéseket foganak bevezetni. A BBC Anthony Zurcher által végzett elemzése rávilágít Trump tárgyalási stratégiájára, amely a világ vezető politikai szereplőivel való kapcsolatokat célozza meg.

A helyzet bonyolultabbá válik, amikor a hírek arról számolnak be, hogy az Egyesült Államok nemrégiben tévedésből kiutasított egy Maryland-i lakost, akit orosz-amerikai állampolgárként egy fogolycsere keretein belül szabadon engedtek. Ez a hiba csak növeli a feszültséget az amerikai közigazgatás és más országok között. Különösen érdekes, hogy Trump nemcsak Kínával, hanem más országokkal is vitába keveredett, például Írországgal, ahol hatalmas kereskedelmi egyenlőtlenséget emelt ki.

A helyzet Kínában is izgalmas, ahol a BBC tudósítója, Laura Bicker, a világ legrégebbi import-export vásárán beszélgetett a résztvevő cégekkel, hogy megértsék, milyen hatással vannak a vamok a kereskedelemre. A vásár a globális kereskedelem szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír, és jól tükrözi a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokat.

Ezek a különböző események és politikai döntések mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a világ figyelme a kereskedelmi tárgyalásokra irányuljon, és arra, hogy milyen következményekkel járhat, ha a felek nem tudnak megegyezni. Az elkövetkező napokban kiderül, hogy a tárgyalások milyen irányba haladnak, és vajon sikerül-e csökkenteni a feszültségeket a két gazdasági óriás között.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük