Hírek,  Technológia

Ofcom nagyobb hatásköröket kér a megtévesztő posztok eltávolításához

Sir Andy Cooke, az Egyesült Királyság rendőrségi ellenőrző főfelügyelője, hangsúlyozta, hogy az Ofcom, az ország médiamegfigyelő hatósága, több jogkörrel kellene, hogy rendelkezzen ahhoz, hogy gyorsan eltávolíthassa azokat a közösségi médiás bejegyzéseket, amelyek hozzájárultak a 2024-es nyári zavargásokhoz. Cooke szerint a téves információk eltávolítása a közösségi médiában túl hosszú időt vesz igénybe, ez pedig lehetővé teszi, hogy ezek a hamis tartalmak tovább terjedjenek, és nagyobb hatást gyakoroljanak a társadalomra. Az Online Safety Act, amelyet csak nemrégiben fogadtak el, nem ad elegendő eszközt az Ofcom kezébe ahhoz, hogy kezelni tudja az ilyen típusú tartalmakat.

„Az Ofcomnak szüksége van a megfelelő kapacitásra és képességekre ahhoz, hogy gyorsan eltávolíthassa a posztokat, ha hatékony akar lenni” – mondta Cooke. Hozzátette, hogy ha a hamis információk nem kerülnek gyorsan eltávolításra, akkor azok virálisan elterjedhetnek. Az Online Safety Act jelenleg „kevés vagy semmilyen hatással” nincs az olyan helyzetekre, mint a tavaly nyári erőszakos zavargások, tette hozzá. Az Ofcom a BBC megkeresésére reagálva közölte, hogy az akció keretein belül nem az a feladata, hogy egyes tartalmakat értékeljen vagy specifikus posztokat távolítson el. „A hatáskörünk abba a keretbe tartozik, hogy biztosítsuk, hogy a weboldalak és alkalmazások hatékony rendszerekkel rendelkezzenek az illegális anyagok védelme érdekében, és hogy a gyermekek ne találkozzanak más káros tartalmakkal” – mondta a hatóság.

Amennyiben a platformok nem cselekednek, és ezzel kockázatot jelentenek a felhasználóikra, úgy számíthatnak arra, hogy a hatóságok fellépnek ellenük. A zavargások idején az Ofcomot kritika érte amiatt, hogy nem tett eleget a hamis és gyűlöletkeltő tartalmak terjedésének korlátozására. A hatóság korábban megállapította, hogy „világos összefüggés” van az angliai zavargások és a közösségi médiás posztok között.

Sir Andy Cooke megjegyzéseit követően az Egyesült Királyság rendőrségi és tűzoltósági ellenőrző ügynöksége közzétette a rendőrség válaszáról szóló második jelentését, amely a közösségi média hatására összpontosít. A zavargások során több mint 30 embert letartóztattak, akik a zavargások alatt közzétett posztjaik miatt kerültek a rendőrség látókörébe. Az elítéltek között volt Tyler Kay, 26 éves, és Jordan Parlour, 28 éves, akiket rasszista gyűlöletkeltés miatt 38, illetve 20 hónap börtönre ítéltek.

Az ügynökség első jelentésében, amelyet 2024-ben publikáltak a zavargásokról, azt állapították meg, hogy a rendőrség nem volt felkészülve a zavargások mértékére, amelyek az Egyesült Királyság egyes részein kitörtek. Cooke hangsúlyozta, hogy a rendőrség elmulasztotta a lehetőségeket, hogy felkészüljön a széleskörű rendbontásokra, és alábecsülte az „extrém nacionalista érzelmekkel” kapcsolatos korábbi eseményeket. A legújabb jelentésben arra is rámutatott, hogy egyes rendőri egységek „kivételesen korlátozott” képességgel rendelkeztek az online posztok kezelésére, mivel hiányzott a megfelelő erőforrás.

Cooke felhívta a figyelmet arra is, hogy a törvények módosítására lenne szükség a közrend megsértésének ösztönzése kapcsán, hogy ezzel is elrettentsék az embereket a hamis közösségi médiás posztok közzétételétől. „A rendőrség nem tudja kontrollálni vagy visszavágni az online tartalmak sebességét és mennyiségét” – mondta. Ugyanakkor szükség van arra, hogy jobban megértsék, hogy a gyorsan változó események megkívánják a hamis narratívák elleni fellépést, és innovatív megoldásokkal reagáljanak ezekre.

Cooke szerint a rendőrségnek „ki kell töltenie az információs űrt”, amely lehetővé teszi a dezinformáció terjedését, hogy az emberek tényszerű információkkal tudják azt ellensúlyozni. „A rendőrség nem lehet passzív, amikor a közbiztonság veszélyben van” – mondta.

A közösségi média platformoknak életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, illetve szigorítaniuk kell az algoritmusok ajánlásait a fiatal felhasználók számára. Egyes platformok már tesztelik az arcfelismerő technológiát érzékeny tartalmakhoz való hozzáférés érdekében. A BBC News által végzett kutatás szerint egy fórum, amely több ezer taggal rendelkezik, legalább 50 halálesethez köthető az Egyesült Királyságban. A hatóság által elindított nyomozások között szerepelnek Nigel Farage és David Lammy műsorai is, de ezek közül hatot már leállítottak. Egyes családok kérik, hogy egy olyan weboldalt, amely a szeretteik haláláról számol be, távolítsanak el, mivel az online szabályozó új hatásköröket kapott.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c0jzj18w77yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük