Életvitel,  Hírek

Középkori temető titkai: rejtélyek az airport közelében

A Cardiff repülőtér közelében felfedezett középkori temető egyre több rejtélyt tartogat az archeológusok számára, akiknek munkája során újabb és újabb érdekességekre bukkannak. A temető felfedezését tavaly jelentették be, és a helyszínen, amely a 6. vagy 7. századra datálható, számos csontvázat találtak, amelyek szokatlan pozíciókban feküdtek, váratlan tárgyakkal körülvéve. Mostanra a kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a temetőben eltemetettek szinte kivétel nélkül nők, és bár csontjaik viseltesek, ami arra utal, hogy kemény fizikai munkát végeztek, mégis meglepő gazdagság és luxus jeleit mutatják. Egy másik meglepő felfedezés az volt, hogy egy nőt egy árokba dobtak, ami éles ellentétben áll a többi, gondosan eltemetett személlyel. Andy Seaman, a Cardiffi Egyetem kutatója, aki a projektet vezeti, elmondta: „Minden alkalommal, amikor úgy tűnik, hogy megértettünk valamit, újabb információk bukkannak fel, és a kép egyre izgalmasabbá válik.”

A helyszín, amely egy jellegtelen mezőn található a Fonmon kastély területén, eddig körülbelül felét tárták fel. Eddig 39 felnőtt csontvázat találtak, amelyek a vastag mészkő alapkőzetbe vájt sírokban fekszenek. A teljes elemzés még folyamatban van, de úgy tűnik, hogy csupán egy kivételével mind női csontvázak. Dr. Seaman kifejtette: „Még nem vagyok teljesen biztos abban, mit jelent ez. Lehetséges, hogy ez a közösség valamilyen különleges vonásait tükrözi, vagy az is lehet, hogy ez csak egy temető egy szélesebb tájban, esetleg más részeken több férfi is található.”

A kutatók két gyermek csontvázát is megtalálták, ami meglepően kicsi szám a korra jellemző magas csecsemőhalandóságot figyelembe véve. Ezek a temetések szintén érdekes vonásokat mutatnak. Dr. Marion Shiner, a Cardiffi Egyetem archeológusa elmondta: „A sír betemetéséhez használt föld kissé eltér a felnőttek sírjaiban találttól. Sötétebb és organikusabbnak tűnik, tehát valószínűleg idő telt el a felnőttek és a két gyermek eltemetése között – ez újabb rejtély.”

A helyszínen talált tárgyak is hozzájárulnak a kérdések sokaságához, hogy kik voltak ezek az emberek. A sírokban talált kerámia töredékek és finom, gravírozott üvegdarabok valószínűleg az elhunytak látogatóitól származnak, akik étkeztek a temetőnél. Dr. Seaman elmondta: „Az üveg ritka, és ahol megtalálható, azok jelentős státuszú helyszínek.” Az üveget valószínűleg a Levantéből – Egyiptom környékéről – hozták, majd Dél-Franciaországban alakították edényekké, és valószínűleg borral együtt érkezett ide.

A temetőben eltemetett személyek gondos bánásmódban részesültek. Vannak, akiket fekve, másokat pedig összegörnyedve, mindannyian keletről nyugatra nézve temettek el. A csapat még nem tudja, hogy a nő, akit az árokba dobtak, miért kapott ilyen eltérő bánásmódot, de úgy vélik, hogy talán kitaszított vagy bűnöző lehetett. Csontjait a Cardiffi Egyetem laboratóriumába vitték, hogy többet tudjanak meg róla. Dr. Katie Faillace osteológus szerint a nő késő harmincas vagy korai negyvenes éveiben járhatott. Csontváza egy gyógyult törést mutatott a karján, míg foga fertőzött volt és tályog alakult ki rajta, ami fájdalmas élményt jelentett számára.

A csontvázak közül tíz további részletes elemzés alatt áll. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a temetőbe eltemetett emberek nem mind helyben éltek – Wales különböző részeiről és esetleg Dél-Anglia délnyugati részéről származtak. További DNS-analízis is várható, amely megmutatja, hogy vannak-e rokoni kapcsolatok a csontvázak között. A csapat különösen érdeklődik a csontvázak foga iránt, mivel azok növekedése egyedi nyilvántartást biztosít arról, hogy az egyén mit evett a hozzátáplálás idejétől kezdve egészen a haláláig. Dr. Faillace elmondta: „Nagyon következetes étrendet követtek, amely sok szénhidráton alapult – de nem sok hús volt benne. És ez igaz volt a gyermekkoruktól a felnőttkorig, amit az egész populációnál tapasztalunk. De halat egyáltalán nem ettek. Amint a rómaiak elhagyták az országot, a halak teljes hiánya figyelhető meg az étrendben. Ez az egyik nagy rejtély.”

A feltárás a nyár folyamán folytatódik, és az archeológusok elkezdik kibővíteni a temető másik felét is. Andy Seaman reméli, hogy válaszokat kap a helyszín által felvetett kérdésekre. „Reméljük, hogy el tudjuk mesélni a temetőben eltemetett egyének történetét, valamint a szélesebb közösségét is. Tudunk sokat a királyok és királynők életéről, de sokkal kevesebbet a mindennapi emberekről. És soha nem volt lehetőségünk ilyen részletesen feltárni egyetlen közösséget és annak érdekes kapcsolatait.” Azonban a pillanatnyi állapot szerint még sok ellentmondás maradt megoldatlanul.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c241e3jr7qlo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük