
Kormányzati tájékoztatás: nőtt a vízművek vizsgálatainak száma
A brit kormány bejelentette, hogy jelentős növekedést tapasztalt a vízügyi cégek ellen indított büntetőeljárások számában, amelyek a környezetvédelmi törvények megsértésével kapcsolatosak. Az Environment Agency, azaz a környezetvédelmi ügynökség, jelenleg több tucat állítólagos jogsértést vizsgál, amelyek között szerepel a túlzott szennyezés kibocsátása és a megfelelő vízminőség-ellenőrzés elmaradása. A kormány közleményében hangsúlyozta, hogy a szabályozó szerv tavaly július óta 81 büntetőeljárást indított, miután 400 új alkalmazottat vettek fel ezen célból, és hogy eljárásokat indítottak hét vízszolgáltató ellen.
A Water UK, amely a vízügyi vállalatokat képviseli, szintén nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy a cégeket szükség esetén ki kell vizsgálni és felelősségre kell vonni. A bejelentés a nyilvánosság részéről tapasztalható felháborodás közepette történt, amely a folyók és tengerek szennyezésével kapcsolatos. A környezetvédelmi ügynökség adatainak tanúsága szerint a vízszolgáltatók által rögzített szennyezési események száma Angliában 10 éves csúcson áll. Az ügynökség ellenőreinek számának növekedése részben a korábbi konzervatív kormány által indított toborzási kampány eredménye.
2024 februárjában a konzervatívok bejelentették, hogy a vízellenőrzések számát meg akarják négyszerezni, és további 500 munkatársat kívánnak felvenni az ellenőrzési és végrehajtási feladatokra. Jelenleg a 81 nyomozás egyike sem vezetett még elítéléshez, mivel ezek az eljárások gyakran évekig tartanak, míg áthaladnak a bírósági rendszeren. Ugyanakkor a kormány úgy véli, hogy ezek a nyomozások akár több százmillió font bírságot is eredményezhetnek a vízszolgáltatók számára. Steve Reed, a környezetvédelmi miniszter kijelentette: „Ez a munkáspárti kormány takarítja el a borzalmas rendetlenséget, amit a konzervatívok hagytak hátra, rekordszámú büntetőeljárással a törvénysértő vízszolgáltatók ellen – ami akár börtönbüntetést is vonhat maga után a vezetők számára.”
A konzervatív párt védekezett a saját teljesítményével kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy kormányzásuk alatt megkezdték a víz- és szennyvízszolgáltatások reformját, és intézkedéseket hoztak a vízszolgáltatóknál elkövetett bűncselekmények esetén járó prémiumok betiltására. A párt szóvivője kiemelte, hogy a munkáspárti kormány nagy ígéreteket tett a vízszolgáltatások terén, és folytatni fogják a korábbi konzervatív kormány által megkezdett munkát, hogy javítsák a víz- és szennyvízrendszereket a fogyasztók érdekében.
James Wallace, a River Action kampánycsoport ügyvezetője elmondta, hogy jó látni, hogy a kormány végre komolyan veszi a vízszennyezést, de megjegyezte, hogy a vízszolgáltatók csak a nyomozások akadályozása miatt kaphatnak börtönbüntetést, nem pedig a szennyezés miatt. „A vízszolgáltatók börtönbüntetése nagyon valószínűtlen” – tette hozzá. „A törvény csak a leplezésre vonatkozik, és nincs szükség arra, hogy azt elrejtsük, ami nyilvánvalóan történik, hetek óta.” A Southern Water például 2019-ben rekordszámú, 126 millió font büntetést kapott, mert szennyvizet engedett a környezetbe a szennyvíz-kezelő telepeiről, és szándékosan hamisan jelentette a teljesítményét.
A Greenpeace UK politikai vezetője, Ami McCarthy is megszólalt az ügyben, elmondva, hogy a vízszolgáltatók már túl sokáig megúszták a szabályok megszegését és a szennyvíz folyókba pumpálását, így örvendetes, hogy a miniszterek végre fellépnek ezek ellen a rendszeres szennyezők ellen. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a kormánynak biztosítania kell, hogy a fogyasztók ne viseljék a vízszolgáltatóknak kiszabott bírságokat. A Water UK hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos, hogy a vízszolgáltatókat vizsgálják és felelősségre vonják, amikor problémák merülnek fel. Azt állították, hogy szennyvíz- és víztisztító munkáik közel 99%-a megfelel a szennyezési határértékeknek, és céljuk az, hogy elérjék a 100%-os megfelelést.

