
Ki Robert Prevost, a megújult XIII. Leó pápa?
A Szent Péter Bazilika erkélyéről bejelentették Robert Francis Prevost nevét, és a tömeg azonnal skandálni kezdte: „Viva il Papa!” – azaz „Éljen a pápa!” Prevost, aki 69 éves, a 267. személy, aki elfoglalja Szent Péter trónját, és ezentúl Leo XIV néven lesz ismert. Ő az első amerikai pápa, bár sokan latin-amerikai kardinalisként tekintenek rá, hiszen hosszú éveket töltött misszionáriusként Peruban. Chicago-ban született 1955-ben, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Mint fiatal, oltárszolgaként tevékenykedett, majd 1982-ben szentelték pappá. Három évvel később Peruba költözött, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, ahol plébánosi és prior feladatokat látott el szülővárosában.
Prevost perui állampolgársággal is rendelkezik, és sokan emlékeznek rá, mint olyan személyre, aki a marginalizált közösségekkel dolgozott és hidakat épített. Tíz évet töltött helyi plébánosként, emellett tanított egy szemináriumban Trujillo városában, amely Északnyugat-Peruban található. Miután pápává választották, első szavaiban szeretetteljesen emlékezett meg elődjéről, Ferenc pápáról. „Még mindig halljuk a fülünkben Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott minket” – mondta a lelkes tömegnek. Kiemelte, hogy Istenhez kötődve együtt kell haladnunk.
A pápa korábban az Ágoston-rend tagja volt, és 2014-ben Ferenc pápá által Chiclayo püspökévé nevezték ki. Kiemelkedő szerepe miatt, mint a latin-amerikai püspökök dicasztériumának prefektusa, széles körben ismert a kardinalisok körében. 2023 januárjában érsek lett, majd néhány hónapon belül Ferenc pápá kardinalissá nevezte ki. Leo XIV pápává választásával a figyelem kezdetben arra irányul, hogy folytatja-e elődje reformjait a római katolikus egyházban. Prevost elkötelezett a migránsok, a szegények és a környezet védelme mellett, és egy egykori lakótársa, John Lydon tiszteletes szerint Prevost „nyitott”, „közvetlen” és „nagyon törődik a szegényekkel”.
Prevost személyes hátterét tekintve elmondta egy olasz hírforrásnak, hogy bevándorló családban nőtt fel. „Az Egyesült Államokban születtem, de a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, franciák és spanyolok. Nagyon katolikus családban nevelkedtem, mindkét szülőm aktívan részt vett a plébánián” – tette hozzá. Noha Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán a második pápának nevezte, aki az amerikai kontinensről származik (Ferenc Argentínából származik). Az utóbbi hónapokban Prevost úgy tűnik, hogy megkérdőjelezte JD Vance amerikai alelnök nézeteit. A nevében létrehozott közösségi média fiók egy kritikus bejegyzést osztott meg a Trump-adminisztrációról, amelyben elítélték az egyik amerikai lakos El Salvadorba való kiutasítását.
Leo név választása azt jelzi, hogy Prevost elkötelezett a dinamikus társadalmi problémák iránt. Az első Leo pápa, akinek pápasága 461-ben ért véget, Attila hun királlyal találkozott, és meggyőzte őt arról, hogy ne támadja meg Rómát. Az utolsó Leo pápa 1878-tól 1903-ig vezette az egyházat, és jelentős hatású írást készített a munkások jogairól. Az egykori bostoni érsek, Seán Patrick O’Malley blogján azt írta, hogy az új pápa „olyan nevet választott, amely széles körben a társadalmi igazságosság örökségéhez kapcsolódik, amelyet Leo XIII képviselt, aki egy forradalmi időszakban volt pápa”.
A pápa LGBT-ügyekkel kapcsolatos nézetei egyelőre nem egyértelműek, de egyes csoportok, köztük a konzervatív Kardinálisok Kollégiuma úgy vélik, hogy lehet, hogy kevésbé támogató, mint Ferenc. Leo XIV támogatását fejezte ki Ferenc azon döntése iránt, amely lehetővé tette, hogy a nők először csatlakozzanak a püspöki dicasztériumhoz. „Többször is láttuk, hogy nézőpontjuk gazdagítja a folyamatot” – mondta a Vatikáni Híreknek 2023-ban. 2024-ben a Katolikus Hírszolgálatnak azt nyilatkozta, hogy a nők jelenléte „jelentősen hozzájárul a legjobb jelöltek keresésének folyamatához”.
Anna Rowlands elmondta, hogy a pápa „kicsit meg volt szeppenve”, de nyugalma is „fokozódott”. A római katolikus Salford püspöke üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. Robert Prevost, aki Chicagóban született, az első észak-amerikai, akit pápává választottak. A kardinálisok a Sixtus-kápolnában csatlakoztak az újonnan kinevezett pápához egy imával kezdődő szertartás keretében, amely a hagyományoknak megfelelően kérte, hogy a frissen megválasztott pápák változtassák meg nevüket.

