Egészség,  Hírek

Hormonkezelt marhahús nem kerülhet be az Egyesült Királyságba az amerikai megállapodás után

A brit kormány határozottan kijelentette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, miután a héten megállapodtak egy vámügyi egyezményről, amely a marhahús kereskedelmét mindkét irányban növeli. A megállapodás azonban aggodalmakat keltett a gazdák és a fogyasztók körében, akik attól tartanak, hogy ez nyitott ajtót jelenthet a hormonokkal nevelt marhahús beáramlásának. A kormány válaszként közölte, hogy a tanúsítási eljárások és a határellenőrzések garantálni fogják, hogy a hormonokkal nevelt marhahús nem léphet be az Egyesült Királyság területére. A Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérte a kormányt, hogy nyújtson részletesebb tájékoztatást arról, hogyan fog működni a határellenőrzés a biztonsági normák fenntartása érdekében.

Darren Jones, a Pénzügyminisztérium vezető titkára hangsúlyozta, hogy az élelmiszerbiztonsági szabályok nem változtak meg, és a megállapodás következtében sem fognak módosulni. Hozzátette, hogy a határellenőrzésekért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst a hormonnyomok keresésére, és szankciókat alkalmaznak azokra, akik megszegik a törvényt. Ian McCubbine, egy Surrey-i marhatenyésztő, aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy több amerikai marhahús érkezhet az Egyesült Királyságba. Kérdésére, miszerint „Honnan tudjuk, hogy mit tesznek a húsba?”, elmondta, hogy évtizedek óta dolgoznak egy olyan ipar kiépítésén, amely erős környezeti előnyöket és állatjólétet biztosít. McCubbine attól tart, hogy az amerikai húsminőség alacsonyabb lehet.

Az Egyesült Királyság 1989 óta nem engedélyezi a hormonkezelt marhahús behozatalát, amikor az EU-ban betiltották, mivel az EU egészségügyi kockázatokra hivatkozva nyilvánította azt veszélyessé. Ezzel szemben sok amerikai gazda a növekedést serkentő hormonok használatát tekinti a marhahús termelés standard részének. A növekedési hormonok alkalmazása lehetővé teszi, hogy a tehenek izomtömeget gyarapítsanak, így a hús olcsóbbá válik. Az Egyesült Államok és más, ugyanilyen módszert alkalmazó országok, például Ausztrália azt állítják, hogy a hormonkezelt marhahús nem jelent egészségügyi kockázatot. Ennek ellenére a fogyasztók között sokan bizalmatlanok ezzel kapcsolatban, és többen online megjegyzik, hogy a jövőben inkább az Egyesült Királyságban termelt húst választják.

A vámügyi megállapodás részeként az Egyesült Királyság évente legfeljebb 13 000 tonna marhahúst enged be az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steaknek felel meg felnőttenként. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonna marhahúst exportál az Egyesült Királyságba 20%-os vám mellett, ahogyan azt az Egyesült Királyság Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra) közölte. Cserébe az Egyesült Királyság is több marhahúst értékesíthet az Egyesült Államokba, szintén legfeljebb 13 000 tonna mennyiségben, kedvezőbb vámok mellett. A megállapodás emellett alacsonyabb vámokat tartalmaz az Egyesült Királyságban készült autók esetében, amelyek az amerikai piacra kerülnek, valamint az amerikai etanol exportjára az Egyesült Királyságba.

Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója, McCubbine aggodalmait osztja, amikor azt írja a közösségi médiában, hogy a luxusautók vámmentességéért cserébe megnyitottuk kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt. Kifejtette, hogy mivel a határellenőrzések alig működnek, senki sem tudja, hogyan fogják érvényesíteni a biztonsági normákat. Néhány közösségi médiás felhasználó azt javasolta, hogy a vásárlók figyeljenek a Vörös Traktor címkére, amely azt jelzi, hogy a hús az Egyesült Királyságban készült. „A helyi hentesemnél fogok vásárolni, aki ismeri a helyi gazdákat és tudja, hogy honnan származik a marhahús” – mondta egyikük. A Defra közölte, hogy az amerikai termelőknek ellenőrzési és tanúsítási eljárásokat kell alkalmazniuk, hogy bizonyítsák megfelelőségüket az Egyesült Királyság élelmiszerbiztonsági normáival, hogy exportálhassanak. A Defra szóvivője elmondta, hogy a hormonokat általában a marhák zsírosodásának későbbi szakaszaiban alkalmazzák, ezért a nyomok az ellenőrzések során azonosíthatók lesznek. A brit kormány diplomáciai sikere, hogy ezt az egyezményt az elsőként sikerült megkötni, enyhülést hoz az autógyártóknak is.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c89pw3j7z9zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük