
Butch és Suni 9 hónap után hazatérnek az űrből
Több mint kilenc hónapos űrben töltött idő után végre hazatérnek a NASA űrhajósai, Butch Wilmore és Suni Williams. Eredetileg csak nyolc napra érkeztek az International Space Station (ISS) űrállomásra, ám a küldetésük drámai módon meghosszabbodott, miután az űrhajó, amellyel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. Jelenleg egy SpaceX kapszulában utaznak vissza a Földre, velük tart a NASA űrhajósa, Nick Hague és az orosz űrhajós, Aleksandr Gorbunov is. A négy fős csapat kedden, 05:05 GMT (01:05 EDT) időpontban levált az ISS-ről, és várhatóan még aznap, 21:57 GMT (17:57 EDT) körüli időben érkezik vissza Floridába. Az érkezési időpont azonban még változhat, ha az időjárási körülmények nem kedveznek.
Ez a küldetés a világ figyelmét felkeltette, és a hazatérés végső szakasza nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszula gyors és lángoló re-entry-n fog átesni a Föld légkörébe, ahol a hőmérséklet akár 1600 Celsius-fokig is emelkedhet. Az űrhajósok, miközben a kapszula lassul, jelentős g-erőhatásokat fognak tapasztalni, körülbelül négyszeresét a Föld gravitációjának. Végül négy nagy ejtőernyő fog kinyílni, lehetővé téve, hogy a kapszula lágyan landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első űrhajósa úgy nyilatkozott, hogy a izgalmas utazás megéri a fáradtságot. „Tapasztalt űrhajósok, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. Az első dolog, ami megcsap, a friss levegő” – mondta a BBC Newsnak.
Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Boeing által kifejlesztett Starliner űrhajó első emberes tesztrepülésén. Azonban a kapszula több technikai problémával is szembesült az űrállomásra vezető út során, és túl kockázatosnak bizonyult az űrhajósok hazaszállítása. A Starliner végül biztonságosan tért vissza a Földre üresen szeptember elején, de ez azt jelentette, hogy a párosnak új járműre volt szüksége a hazatéréshez. A NASA a következő ütemezett repülést választotta: egy SpaceX kapszulát, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a kapszula két űrhajóst vitt magával a négy helyett, így két hely maradt Butch és Suni számára. Az egyetlen hátrány az volt, hogy ennek a küldetésnek a tervezett időtartama hat hónap volt, ezzel meghosszabbítva az űrhajósok ott tartózkodását.
A csere legénység megérkezése vasárnap volt Butch és Suni hazatérésének utolsó lépése – egy rövid átadás után a küldetésük most véget ér. A NASA párosa örömmel fogadta el az űrben eltöltött vártnál hosszabb időt. Számos kísérletet végeztek a keringő laboratóriumban, és űrsétákat is hajtottak végre, Suni rekordot döntött, mivel ő töltötte a legtöbb órát az űrállomás külső részén. Annak ellenére, hogy az űrhajósokat „elzárva” emlegették, valójában soha nem voltak magukra hagyva. Küldetésük alatt mindig voltak űrhajók, amelyek csatlakozva voltak az űrállomáshoz, készen arra, hogy sürgősségi esetben hazavigyék őket és a fedélzeten lévő többi embert.
Butch Wilmore az indulásuk előtti hetekben elmondta, hogy nem zavarta őket a küldetésük meghosszabbítása. „Készen álltunk arra, hogy hosszabb ideig maradjunk, még akkor is, ha rövidebb tartózkodásra terveztük a látogatásunkat. Ez az, amit az emberi űrrepülés területén teszünk” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, mert ez valószínűleg az utolsó küldetése. „Az a tény, hogy itt élünk, egy nagyon különleges helyen, csodálatos perspektívát ad. Nem akarom elveszíteni ezt az inspiráló érzést, amikor visszatérek, így valahogy meg kell őriznem” – mondta.
A páros küldetését még nagyobb figyelem övezte, amikor a SpaceX vezérigazgatója, Elon Musk azt állította, hogy az űrhajósokat politikai okokból hagyták az űrben, és cége hamarabb hazavihette volna őket. A NASA tisztviselői azonban azt nyilatkozták, hogy döntéseik a repülési ütemezésre és az űrállomás szükségleteire épültek. Garrett Reisman, egykori NASA űrhajós és a SpaceX űrműveleti igazgatója szerint jó okai voltak a NASA-nak arra, hogy ne válasszanak ki dedikált mentőmissziót. „Nem lett volna jelentős hatása Butch és Suni űrbeli tartózkodásának idejére – csak néhány hónapot csökkentett volna, tehát a haszon nem volt túl nagy” – mondta a BBC Newsnak. „És a költségek is magasak – ezek a legénységi küldetések több száz millió dollárba kerülnek… Szerintem Butch és Suni lettek volna az elsők, akik azt mondták volna, hogy ‘nem, ez nem éri meg’.”
Miután az űrhajósok hazaérkeznek, a Johnson Űrközpontba, Houstonba viszik őket, ahol orvosi szakértők ellenőrzik őket. A hosszú távú űrmissziók hatással vannak a testre, mivel az űrhajósok csonttömeget veszítenek és izomvesztést szenvednek el. A vérkeringés is érintett, és a folyadékeltolódások a látásra is hatással lehetnek. Hosszú időbe telhet, amíg a testük visszaáll a normális állapotba, ezért a páros kiterjedt edzésprogramot kap, miközben újra alkalmazkodik a gravitációhoz. Azonban Butch és Suni elsődleges prioritása az lesz, hogy láthassák családjukat, barátaikat és kedvenceiket. Garrett Reisman kapcsolatban állt barátjával, Sunival, míg az űrben tartózkodott. „Nemrég kaptam egy e-mailt Sunitól, amelyben arról írt, hogy hiányzik neki, hogy a Maine-i háza teraszán ülve a kutyákkal együtt a friss levegőt szívja, és érzi a napot az arcán” – mondta a BBC-nek. „Az élet alapvető dolgai itt a Földön, amiket hiányol az ember.”

