Gazdaság,  Hírek

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy magáncégeket von be a gázai segélyezésbe, a ENSZ aggodalma ellenére

Az Egyesült Államok megerősítette, hogy új rendszert készítenek elő a humanitárius segélyek biztosítására a palesztinok számára Gázában, magáncégeken keresztül, miközben Izrael blokádja már a harmadik hónapja tart. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete kijelentette, hogy „elosztó központok” fognak működni, amelyeket biztonsági vállalatok védenek, és ezek kezdetben több mint egy millió ember számára fognak élelmiszert és egyéb szükségleteket biztosítani. A cél az, hogy megakadályozzák, hogy a Hamász ellopja a segélyt. Huckabee hangsúlyozta, hogy Izrael nem vesz részt a segélyek kiszállításában vagy elosztásában, de azt elmondta, hogy az izraeli erők biztosítják a központok körüli biztonságot.

Eközben a terv részletei napvilágra kerültek, amelyet az ENSZ ügynökségei vitathatónak tartanak, mivel úgy vélik, hogy „fegyverré” alakítja a segélyt. Jens Laerke, az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy „nem vesznek részt” ebben a rendszerben, mivel az ellentétes az alapelveikkel. Kiemelte, hogy „nincs ok arra, hogy olyan rendszert hozzanak létre, ami ellentétes bármely elvekkel rendelkező humanitárius szervezet DNS-ével.”

Március eleje óta Izrael teljesen elzárta a Gázába irányuló segélyszállítmányokat, beleértve az élelmiszert, menedékhelyeket, gyógyszereket és üzemanyagot is, ami humanitárius válsághoz vezetett a 2,1 milliós lakosság számára. Az OCHA szerint a gázai közösségi konyhák egyharmada az utóbbi két hétben bezárt, mivel élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt nem tudtak működni. Ezen konyhák közé tartozott a World Central Kitchen utolsó két mezői konyhája is, amely korábban napi 133 000 étkezést biztosított, de a készleteik kimerültek.

A helyi piacokon az alapvető élelmiszerek ára is az egekbe szökött, a 25 kg-os lisztes zsák ára Gázavárosban most már 415 dollárra (313 font) emelkedett, ami harmincszoros drágulást jelent február végéhez képest. Huckabee újságíróknak Jeruzsálemben elmondta, hogy Donald Trump elnök sürgős ügyként tekint a gázai segélyezésre, és csapata feladatául kapta, hogy „mindent megtegyen annak érdekében, hogy felgyorsítsa a humanitárius segélyek eljuttatását az emberekhez”.

Izrael és az Egyesült Államok a Hamászt vádolják azzal, hogy megszegi a segélyeket. Huckabee elmondta, hogy a korábbi intézkedéseket gyakran követte a Hamász élelmiszerek ellopása, amelyek éhes embereknek szántak. Az ENSZ és más ügynökségek hangsúlyozták, hogy erős felügyeleti mechanizmusaik vannak, és amikor a segélyek beáramlottak Gázába, a fosztogatás esetei nagymértékben csökkentek. A WHO tájékoztatása szerint az orvosi ellátmányok közül egyet sem loptak el a háború során.

A Trump-kormányzat igyekszik lendületet adni az új segélykezdeményezésnek, amelyhez a jövő héten az elnök gazdag arab öbölországokba tervezett látogatása is hozzájárulhat. Azt állítják, hogy egy nem kormányzati szervezet alakult, és hogy a segélyek szállítása nem lesz izraeli katonai ellenőrzés alatt. Huckabee kijelentette: „Izrael részt fog venni a szükséges biztonság biztosításában, mivel ez háborús övezet. De nem fognak részt venni az élelmiszerek elosztásában, vagy abban, hogy az élelmiszert Gázába szállítsák.”

A Gázai Humanitárius Alapítvány (GHF) látszólag erre a célra jött létre. A BBC által megtekintett 14 oldalas dokumentum ígérete szerint négy elosztóhelyet állítanak fel, amelyek kezdetben élelmiszert, vizet és higiéniai készleteket osztanak ki 1,2 millió ember számára, ami a lakosság kevesebb mint 60%-a. A dokumentum hangsúlyozza, hogy a GHF az „emberiesség, semlegesség, pártatlanság és függetlenség humanitárius alapelvei” által irányított. A vezetőségi és tanácsadói testület tagjai között állítólag szerepel a World Central Kitchen egykori vezérigazgatója, valamint az amerikai David Beasley, az ENSZ Élelmezési Világprogramjának korábbi vezetője, bár a részvétele még nincs megerősítve.

A gázai háborút a Hamász által vezetett támadások váltották ki Izrael déli részén 2023. október 7-én, amely során körülbelül 1200 ember halt meg, és több mint 250 embert túszul ejtettek. Az izraeli katonai kampány Gázában több mint 52 700 ember halálát okozta, többségük nők, gyermekek és idősek. Az izraeli biztonsági kabinet múlt vasárnap jóváhagyta a Hamász ellenőrzése alá tartozó gázai katonai offenzíva fokozását, amely magában foglalhatja a lakosság délre történő kényszerített áthelyezését, az egész terület tartós elfoglalását és a segélyek ellenőrzését.

Ez széleskörű nemzetközi elítélést váltott ki. Izrael szövetségesei közül sokan rámutattak, hogy az országot kötelezi a nemzetközi jog, hogy lehetővé tegye a humanitárius segélyek akadálytalan átjárását. Az Egyesült Királyság Közel-Keletért felelős minisztere, Hamish Falconer a parlamentben elmondta, hogy a brit kormány súlyosan aggódik amiatt, hogy az izraeli bejelentések „veszélyes új szakaszba” terelhetik a gázai háborút. A segélyekkel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy „nehezen látható, hogyan lenne a magáncégeken keresztül történő új izraeli segélyezés összhangban a humanitárius elvekkel, és hogyan tudná kielégíteni a szükségletek mértékét.”

A közelmúltban az Egyesült Államok Közel-Keletért felelős különmegbízottja, Steve Witkoff zárt ajtók mögött tájékoztatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjait az új segélyezési tervről. Eközben izraeli médiajelentések szerint az izraeli erők már elosztóközpontokat állítanak fel Rafahban, Gáza déli részén, olyan „steril zónában”, amely mentes a Hamász jelenlététől. A jelentések szerint Izrael azt várja, hogy a segélyt biztonsági ellenőrzésen átesett képviselőknek osztják ki, akik csak a saját családjuknak hozhatnak élelmiszert. A terveik szerint a családok csak gyalogosan léphetnek be ezekbe a központokba.

Szakértők azonban kérdéseket vetettek fel a terv megvalósíthatóságával kapcsolatban. Az ENSZ jelenlegi rendszere mintegy 400 segélyelosztó pontot használ, míg a helyzet Gázában válságos, és

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92rlm300mo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük