Gazdaság,  Hírek

Apple indiai gyártási tervei a kínai-amerikai megállapodás árnyékában

India hosszú ideje arra törekszik, hogy a világ gyárává váljon, és ebben a folyamatban bizonyos előrelépéseket mutatott. Azonban most Washington és Peking bejelentette a kereskedelmi kapcsolatok „újjáépítését”, ami komoly kihívás elé állítja Delhi ambícióit, hogy Kínát leváltsa mint globális gyártó központot. A legutóbbi fejlemények szerint Donald Trump kormánya jelentős mértékben csökkentette a Kínára kivetett vámokat, amelyek 145%-ról 30%-ra mérséklődtek, míg India esetében ez a szám 27% körül mozog. Az új megállapodás, amely Svájcban született, azt jelzi, hogy a Kínából Indiába irányuló gyártási befektetések esetleg lelassulhatnak, vagy akár vissza is térhetnek, figyelmeztetett Ajay Srivastava, a Global Trade Research Institute szakértője.

Az indiai kormányzat optimizmusa a közelmúltban még tetten érhető volt, amikor az Apple bejelentette, hogy az Egyesült Államokba szánt iPhone-ok gyártásának jelentős részét Kínából Indiába helyezi át. Ez a lépés azonban Trump elnök kijelentése után némileg kérdésessé vált, aki Tim Cooknak, az Apple vezérigazgatójának azt tanácsolta, hogy ne építsen gyárat Indiában, mivel az egyike a legmagasabb vámokkal sújtott országoknak a világon. Shilan Shah, a Capital Economics közgazdásza úgy véli, hogy India jól pozicionált alternatívaként Kínával szemben, különösen az Egyesült Államokba irányuló termékellátás terén. A legfrissebb adatok szerint az indiai exportok 40%-a hasonló termékekből áll, mint amilyeneket Kína exportál.

Az indiai exportőrök már most is jelezték, hogy készen állnak a kínai termelők által hagyott űr betöltésére. Az új export megrendelések száma 14 éves csúcsra emelkedett, és a Nomura, egy japán brókerház is arra figyelmeztetett, hogy India a „kereskedelmi eltérés és az ellátási láncok áthelyezésének” nyertese lehet, különösen az elektronikai, textilipari és játékgyártási szektorban.

Bár sok elemző úgy véli, hogy a Washington és Peking közötti kereskedelmi „újjáépítés” ellenére a stratégiai leválás folyamata Kínától az Egyesült Államokig továbbra is kedvezően hat Indiára, a helyzet bonyolultabb. Narendra Modi kormánya egyre nyitottabb a külföldi cégek előtt, ami kedvező lehetőségeket kínál a befektetők számára. India és az Egyesült Államok jelenleg is egy kereskedelmi megállapodáson dolgozik, amely kedvező helyzetbe hozhatja Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságát a globális cégek Kínából való elköltözésének idején. Az India és az Egyesült Királyság között nemrégiben aláírt kereskedelmi megállapodás, amely drasztikusan csökkentette a vámokat olyan védett szektorokban, mint a whisky és az autók, szintén azt mutatja, hogy Delhi hajlandó engedményeket tenni Trump számára az India és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi tárgyalások során.

Mindazonáltal az optimizmusnak van okai a mérséklésre is. Kína máris visszatért a versenybe, a vállalatok pedig nem felejtették el más ázsiai versenytársaikat sem, mint például Vietnámot, ami tovább bonyolítja India helyzetét. Az indiai gazdaság számára kulcsfontosságú, hogy a vámokkal kapcsolatos előnyöket más, a vállalkozási környezetet javító reformokkal kombinálja. A kedvezőtlen üzleti környezet már régóta frusztrálja a külföldi befektetőket, és lelassítja India gyártási fejlődését, amelynek részesedése a bruttó hazai termékből (GDP) az utóbbi két évtizedben körülbelül 15%-on stagnált. A Modi kormányzat által bevezetett intézkedések, mint például a Termelési Követelmény Alapú Juttatási (PLI) program, eddig csak korlátozott sikereket hoztak ezen a téren.

A Niti Aayog, a kormány kutatóintézete, elismerte India korlátozott sikereit a Kínából áthelyezett befektetések vonzásában. Az olyan tényezők, mint a kedvezőbb munkabérek, egyszerűbb adószabályok, alacsonyabb vámok és aktív szabadkereskedelmi megállapodások, segítettek más országoknak, mint Vietnám, Thaiföld, Kambodzsa és Malajzia, míg India hátrányba került.

Egy másik jelentős aggodalom, hogy India továbbra is Kínától függ a nyersanyagok és az elektronikai alkatrészek tekintetében, ami korlátozza Delhi képességét abban, hogy teljes mértékben kihasználja az ellátási láncok áthelyezéséből adódó lehetőségeket. Az indiai gazdaság a jövőben csak akkor élvezheti az iPhone gyártásának előnyeit, ha a telefonok jelentős része helyben készül el. Jelenleg az Apple több mint 450 dollárt keres egy eladott iPhone-on az Egyesült Államokban, míg India kevesebb mint 25 dollárt kap, még akkor is, ha a teljes 1000 dolláros árú terméket indiai exportnak számolják.

A helyi gyártás növelése nem elegendő önmagában, ha az Apple és beszállítói nem kezdenek el helyben alkatrészeket gyártani. A GTRI elemzői felhívják a figyelmet arra is, hogy a mostani összeszerelő vonalak által teremtett munkahelyek nem feltétlenül magas színvonalúak, és a mai okostelefon-gyártók többsége inkább importálja az alkatrészeket, mintsem hogy helyben építsen ki ellátási láncokat.

Végül felmerül a kérdés, hogy a kínai exportőrök megpróbálják-e Indiát használni a termékek Egyesült Államokba irányítására. A kormány gazdasági tanácsadója tavaly azt nyilatkozta, hogy India vonzóbbá kellene válnia a kínai vállalkozások számára, hogy exportorientált gyárakat hozzanak létre, ami egyértelmű elismerése, hogy az ország iparpolitikája nem teljesítette a céljait. A szakértők azonban figyelmeztetnek, hogy ez tovább csökkentheti India képességét a helyi szakértelem kiépítésére és ipari bázisa növelésére. Összességében tehát az Apple által bejelentett fejlesztések mögött India még mindig hosszú utat jár be, hogy valóra váltsa gyártási ambícióit, és a politikai döntéshozóknak sürgősen javítaniuk kell a termelési költségeket és a logisztikai folyamatokat, hogy valódi előnyökhöz juthassanak a globális piacon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cly34p1jwvgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük