
A bank csökkenti a kamatokat, további mérséklés várható
Az Egyesült Királyság központi bankja, a Bank of England, a közelmúltban bejelentette, hogy csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra. Andrew Bailey, a bank kormányzója, óvatos optimizmussal nyilatkozott a jövőbeni kamatcsökkentésekről, hozzátéve, hogy a jövőbeni lépések fokozatosan és körültekintően fognak történni. Noha nem kívánt konkrét előrejelzéseket adni a kamatcsökkentések időpontjáról és mértékéről, hangsúlyozta, hogy a tendencia lefelé mutat. A legutóbbi kamatcsökkentés a negyedik volt az elmúlt évben, és a bank egy még nagyobb, 4%-ra való csökkentést is fontolóra vett, mivel aggodalmak merültek fel a globális kereskedelmi háború miatt, amely veszélyeztetheti az Egyesült Királyság gazdasági növekedését.
Bailey üdvözölte a brit-amerikai kereskedelmi megállapodást, amely a vámok elkerülésére irányul bizonyos áruk esetében, mondván, hogy ez fontos jelzés, és reméli, hogy további megállapodások is következnek. Kiemelte, hogy egy brit kereskedelmi megállapodás az Európai Unióval szintén előnyös lenne, és szükség lehet arra, hogy egy kis „rázást” kapjon a rendszer, hogy emlékeztessen mindenkit a kereskedelem fontosságára. Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok bejelentette, hogy elkerülik a vámokat bizonyos termékek esetében, hogy ösztönözzék a kereskedelmet.
A Bank of England nyilatkozataiban utalt arra, hogy míg a kereskedelmi háborúk hatással lehetnek a gazdasági növekedésre, idővel alacsonyabb inflációt is eredményezhetnek az Egyesült Királyságban, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat próbálnak átcsoportosítani, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba tartottak. Bailey megjegyezte, hogy a kamatok csökkentése várhatóan fokozatos és óvatos lesz, hiszen a bank döntéshozói között megosztott a vélemény a további lépésekről. A kamatmeghatározó bizottság kilenc tagjából öten a 4,25%-os csökkentésre szavaztak, míg ketten a 4%-ra való nagyobb csökkentést támogatták, és ketten az állapot fenntartására voksoltak.
Az alapkamat szintje közvetlen hatással van a kereskedelmi bankok és hitelezők által meghatározott kamatokra. Az elmúlt évek magasabb kamatszintje azt eredményezte, hogy az emberek többet fizetnek a kölcsönökért, például jelzáloghitelekért és hitelkártyákért, viszont a megtakarítók is jobb hozamokat kaptak. A lakástulajdonosok körülbelül 80%-a rögzített kamatozású hitelekkel rendelkezik, de számítaniuk kell arra, hogy a megújításkor magasabb visszafizetési költségekkel találkoznak. Az utóbbi időszakban a jelzáloghitelek kamata fokozatosan csökkent, mivel a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentésekre számítanak az év során.
A legutóbbi adatok szerint a két éves rögzített kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves hitel 5,08% volt a Moneyfacts pénzügyi információs szolgáltató szerint. Körülbelül 600 000 lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely követi a Bank kamatát, így a kamatcsökkentés közvetlen hatással lesz a havi törlesztőrészleteikre. Az Egyesült Királyság pénzügyi szakszervezete, az UK Finance, úgy becsüli, hogy a tipikus követő jelzáloghiteles ügyfél havonta körülbelül 29 fonttal kevesebbet fog fizetni a legfrissebb kamatcsökkentés következtében.
A Bank of England fő célja, hogy fenntartsa az éves inflációs rátát a 2%-os célérték körüli szinten. A legfrissebb adatok szerint az Egyesült Királyságban az inflációs ráta 2,6%-ra emelkedett március hónapban. Azonban várható, hogy a családi költségek növekedése, különösen az energia- és vízdíjak emelkedése miatt, az inflációs ráta ideiglenesen 3,5%-ra ugrik az idén. A Bank várakozásai szerint a következő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására az infláció vissza fog esni.
A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy a kölcsönök drágábbá tételével kevesebb ember költ, így a kereslet csökken, ami végül enyhíti az árak emelkedését. Ugyanakkor ez egyensúlyt igénylő folyamat, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, mivel a vállalatok elhalasztják a beruházásokat és az új munkahelyek teremtését. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az első negyedévben erősebb lesz, mint ahogyan azt előre jelezték, köszönhetően az amerikai vállalatok áruhalmozásának, amely a Trump által bevezetett vámok miatt következett be. A hivatalos adatok a jövő héten fognak megjelenni.
A kormány számára a növekedés ösztönzése kiemelkedően fontos, mivel ez segíthet a megélhetési standardok javításában. A kormány költségvetési döntése, amely tavaly növelte a munkáltatói nemzeti biztosítást, már életbe lépett, de a Bank jelezte, hogy a jövedelemadó-emelés hatása eddig viszonylag kicsi volt, bár a vállalati bizalom az utóbbi hónapokban csökkent. Számos cég várakozó állásponton van, hogy miként alakul a brit gazdaság, mielőtt döntéseket hoznának a munkahelyek bővítéséről és a beruházásokról. Rachel Reeves pénzügyminiszter üdvözölte a legújabb kamatcsökkentést, de hozzátette: „Még sok teendőnk van, és tudom, hogy a családok továbbra is megélhetési költségekkel küzdenek.” Bailey megjegyezte, hogy az Egyesült Királyságnak még sok tennivalója van a növekedés terén, hiszen az utóbbi 15 évben a növekedési ütem folyamatosan alacsonyabb volt, mint a pénzügyi válság előtt.

