Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentése önmagától – vajon a milliárdos a megfelelő ember erre a feladatra?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus tervekkel bír az emberiség jövőjével kapcsolatban. Az első űrutazását 2021-ben tette meg, amely egy magánút volt, amelyért körülbelül 200 millió dollárt (160 millió fontot) fizetett. Isaacman célja, hogy az űrutazás ne csupán a kiváltságos 600 ember számára legyen elérhető, akik eddig megtapasztalhatták ezt az élményt, többségükben professzionális űrhajósok és gazdagok. „Azt szeretnénk, hogy ez a szám 600 000 legyen” – mondta a sajtónak. Később hozzátette: „Beleittam a Kool-Aidbe, amikor az emberiség grandiózus ambíciójáról van szó, hogy több bolygón is éljünk… Azt hiszem, mindannyian szeretnénk egy Star Wars vagy Star Trek világban élni, ahol az emberek beugranak az űrhajóikba.”

Isaacman, aki a 1,9 milliárd dolláros (1,46 milliárd fontos) vagyonát egy 1999-ben, 16 évesen alapított fizetési feldolgozó céggel szerezte, a 2021-es küldetés során finanszírozta a SpaceX űrhajójának további négy fős legénységét is, ami a repülés iránti régóta tartó szenvedélyének és az űr iránti vonzalma megnyilvánulása. Azóta több kalandban is részt vett: tavaly egy fejlesztett SpaceX kapszulában utazott, ahol ő volt az első, aki kereskedelmi űrsétát hajtott végre. A küldetés során egy kísérleti űrszerkót tesztelt, valamint egy új, költséghatékony protokollt dolgozott ki, amely lehetővé tette a űrhajóból való kilépést és visszatérést légzsilip használata nélkül. Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ a lábai előtt hever, bizonyította, hogy nem csupán egy kispolgár milliárdos, aki a Star Trek világában szeretne játszani, hanem valaki, aki a technológia határait feszegeti.

A közelmúltban még nagyobb figyelmet kapott, amikor Donald Trump decemberben jelölte a NASA új vezetőjének. A kérdés, hogy miért választotta őt Trump, és mit vár tőle, különösen annak fényében, hogy az elnök Elon Muskot, a SpaceX tulajdonosát egy kormányzati szerepre nevezte ki, hogy 2 trillió dollárt (1,6 trillió fontot) lefaragjon a szövetségi költségvetésből. A NASA vezetője elnöki kinevezés, de a Szenátus megerősítése is szükséges. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az szélesebb kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban az űrben, figyelembe véve a tömeges űrutazásra vonatkozó elképzeléseit. Emellett jelentős következményekkel járhat a NASA jövőjére nézve, ha Isaacman szerepe a magánszektor még nagyobb bevonásához vezet, mint amit eddig tapasztaltak.

A NASA vezetői eddig sokféle háttérrel rendelkeztek: egyesek, mint például a korábbi vezető, Bill Nelson, volt űrhajósok voltak; mások, mint Michael Griffin, aki 2005 és 2009 között irányította a NASA-t, kormányzati háttérrel bírt, míg Dan Goldin, aki előtte volt az ügynökség vezetője, vállalkozó volt, aki az alacsonyabb költségekre törekedett. A NASA vezetői mindannyian a cégek emberei voltak, akik felelősek voltak az ügynökség és annak értékeinek megvédéséért. Ezzel szemben Isaacman, Musk és Jeff Bezos a magánszektor új hullámát képviseli, akik megkérdőjelezik a régi rendet az űrben. Ők felgyorsították az innovációt, és céljuk, hogy drámaian csökkentsék az emberi űrutazás költségeit.

Isaacman jelölésének napján a közösségi médiában közzétett nyilatkozatában egy korai bepillantást nyújtott víziójába. „Ez a második űrkorszak csak most kezdődött el” – írta. „Elkerülhetetlen, hogy virágzó űrökonómia alakuljon ki – olyan, amely lehetőséget biztosít sok ember számára, hogy éljen és dolgozzon az űrben… A NASA-nál… elindítjuk azt az időszakot, amikor az emberiség valóban űrutazó civilizációvá válik.”

Az Apollo holdraszállások óta sok elnök beszélt arról, hogy űrhajósokat küldenek a Holdra, de Trump volt az első, aki a beszédet tettek követték, amikor engedélyezte a NASA Artemis programját, hogy embereket küldjenek vissza a Holdra első mandátuma alatt. Trump rekordja azt mutatja, hogy nagy NASA-rajongó. Azonban az utóbbi időben két tényező valószínűleg megváltoztatta a gondolkodását: a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) késlekedett, és a költségek megugrottak; ugyanakkor Musk SpaceX-e és Bezos Blue Originje újrahasználható, alacsony költségű Holdrakéták fejlesztésén dolgozik. Ez aggasztó háttér a NASA számára, ahogyan Courtney Stadd, a New York-i Beyond Earth Institute gondolkodója fogalmazott. „Egy kormány, amely költségcsökkentésre törekszik” – mondta egy webináriumon. „Ha új adminisztrátor vagy, akkor ebben a kontextusban érkezel, így mindent át kell nézned, ami a költségvetésed terhére van… Az elkövetkező két év olyan lesz, mint egy tsunami, és mindent meg kell vizsgálni.”

Az egyik legnagyobb kérdés, hogy mi legyen a NASA SLS Holdrakétájával. A NASA Ellenőrzési Hivatal (OIG) 2021-ben arról számolt be, hogy a költség 4,1 milliárd dollár (3,3 milliárd font) volt minden egyes indításra. Ezzel szemben a SpaceX megfelelő rakétarendszere, a Starship, körülbelül 100 millió dollárra (80 millió fontra) becsült indítási költséggel rendelkezik, és Musk azt mondta, hogy a költségeket tovább szeretné csökkenteni 10 millió dollárra (8 millió fontra), miközben fejleszti a rendszerét. Bezos új Holdrakétája, a New Glenn, január elején hajtotta végre első tesztindítását. A Blue Origin nem jelentette be a költségeket, de jelenleg körülbelül 68 millió dollárra (54,5 millió fontra) becsülik. A két milliárdos közötti verseny várhatóan felgyorsítja az innovációt és tovább csökkenti a költségeket. A Starship és a New Glenn várhatóan olcsóbbak, mivel ellentétben az SLS-sel, újrahasználható tervezésűek.

Az OIG csak a legjobb becslést tudta adni az Artemis program teljes költségéről, mivel a NASA „nem rendelkezik átfogó és pontos költségbecsléssel, amely figyelembe venné az összes programköltséget”. A NASA projektmenedzsmentje az SLS esetében nem aberráció – sokan mondják, hogy tipikus. Például a James Webb Űrteleszkópot 1 milliárd dolláros (800 millió font) költségvetéssel és 2010-es indítási dátummal látták el – de ez tízszer annyiba került, és

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük