Életvitel,  Hírek

Fedezd fel az Északi-sark titkos archívumát, ahol a kultúra kincsei rejtőznek

Magasan az Északi-sarkkörön, a Svalbard szigetcsoport található, amely félúton helyezkedik el Norvégia szárazföldje és az Északi-sark között. Ez a fagyos, hegyvidéki és távoli terület a jegesmedvék otthona, és csupán néhány ritka település található rajta. Az egyik ilyen település Longyearbyen, a világ legészakibb városa. A település közelében, egy leállított szénbányában található az Északi Sarki Világarchívum (AWA), amely egy földalatti adatgyűjtő hely. Az ügyfelek fizetnek azért, hogy adataikat filmre rögzítve tárolják az archívumban, potenciálisan több száz éven keresztül. Rune Bjerkestrand, az alapító elmondta: „Ez egy olyan hely, ahol biztosíthatjuk, hogy az információk túléljék a technológiai elavulást, az időt és az öregedést. Ez a küldetésünk.”

Az archívumba való belépéshez fejlámpákat kapcsoltunk be, majd egy sötét folyosón haladtunk, követve a régi síneket 300 méter hosszan a hegyoldalban, míg elértük az archívum fém ajtaját. A raktár belsejében egy hajókonténer áll, amely ezüst csomagokkal van tele, mindegyik csomag filmtekercseket tartalmaz, amelyekre az adatokat rögzítették. Bjerkestrand úr azt mondta: „Rengeteg emlék, rengeteg örökség. Ez minden digitális műalkotástól kezdve irodalmon, zenén, mozgóképen át bármi lehet.” Az archívum nyolc éve történt megnyitása óta több mint 100 betét érkezett intézményektől, vállalatoktól és magánszemélyektől több mint 30 országból. A digitális műalkotások között megtalálható a Taj Mahal 3D-s szkennelése és modelljei, az ősi kéziratok töredékei a Vatikáni Könyvtárból, űrbeli Föld-megfigyelések, valamint Norvégia híres festménye, Edvard Munch Sikoltása.

Az AWA kereskedelmi működés keretében működik, és a norvég adatmegőrző cég, a Piql technológiájára támaszkodik, amelynek Bjerkestrand úr is az ügyvezetője. Az archívum ötlete a Global Seed Vault-ból származik, amely egy magbank, és csupán néhány száz méterre található az AWA-tól. Ez a hely egy olyan tárolóhely, ahol a növények megmenthetők természeti vagy ember által okozott katasztrófák után. Bjerkestrand úr hangsúlyozta, hogy Svalbard ideális hely az adatmegőrző létesítmény számára. „Messze van mindentől! Messze a háborúktól, válságoktól, terrorizmustól és katasztrófáktól. Mi lehetne biztonságosabb!”

A föld alatt sötét, száraz és hűvös van, a hőmérséklet egész évben fagypont alatt marad, ami Bjerkestrand úr szerint ideális a filmek biztonságos tárolásához évszázadokig. Ha a globális felmelegedés miatt a vastag sarkvidéki permafroszt megolvadna, az archívum még mindig elég robusztus ahhoz, hogy megőrizze tartalmát. A kamra hátsó részén egy másik nagy fém doboz található, amely a GitHub Code Vaultját tartalmazza. A szoftverfejlesztő itt több száz nyílt forráskódú filmtekercset archívál, amelyek a számítógépes operációs rendszerek, szoftverek, weboldalak és alkalmazások alapját képezik. A programozási nyelvek, AI eszközök és minden aktív nyilvános tárolóhely is itt található, amelyet 150 millió felhasználójuk írt.

A hosszú távú tárolás kérdése, hogy az emberek képesek lesznek-e megérteni, mit őriztek meg, és hogyan lehet azt visszanyerni évszázadok múlva. A Piql erre is gondolt, ezért egy útmutatót is nyomtatnak a filmre, amelyet nagyítva és optikailag olvasva is lehet használni. A digitális világban naponta több adatot használnak és generálnak, mint valaha, de a szakértők régóta figyelmeztetnek egy potenciális „digitális sötét kor” veszélyeire, mivel a technológiai fejlődés elavulttá teheti a korábbi szoftvereket és hardvereket. Ez azt jelentené, hogy a most használt fájlok és formátumok hasonló sorsra juthatnak, mint a régi floppy lemezek és DVD meghajtók.

A világ számos cége kínál hosszú távú adatmegőrzést, a legelterjedtebb formája az LTO (Linear Tape Open) mágneses szalagok. Az újabb innovációk azonban forradalmasíthatják az információk megőrzésének módját. Például a Microsoft Project Silica 2 mm vastag üvegpanelek kifejlesztésén dolgozik, amelyekre erős lézerek segítségével adatokat rögzítenek. Eközben a Southhampton Egyetem tudósai létrehoztak egy úgynevezett 5D memória kristályt, amely nyilván tartja az emberi génállomány rekordját, és ezt is elhelyezték a Memory of Mankind tárolóhelyen, amely egy másik archívum, amely történelmi dokumentumokat véd egy sóbányában Ausztriában.

Az Északi Sarki Világarchívum évente három alkalommal fogad betéteket, és amikor a BBC ellátogatott, a veszélyeztetett nyelvek felvételei és Chopin zeneszerző kéziratai voltak a legutóbbi filmtekercsek között. Christian Clauwers fotós, aki a tengerszint-emelkedés által fenyegetett csendes-óceáni szigeteket dokumentálta, szintén hozzátette munkáját. „Kép- és videófelvételeket helyeztem letétbe a Marshall-szigetekről,” mondta. „A sziget legmagasabb pontja három méter, és hatalmas hatásokkal néznek szembe a klímaváltozás miatt.” Joanne Shortland, a Jaguar Daimler Heritage Trust örökségi gyűjteményeinek vezetője, aki történelmi autómodellek mérnöki rajzait és fényképeit helyezte letétbe, azt mondta: „Nagyon megható és szürreális élmény volt.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vnyn17p57o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük