
Algoritmusok és életkor-ellenőrzések átdolgozása, különben bírság vár a techcégekre
A brit médiahatóság, az Ofcom bejelentette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlják a tartalmakat, és szigorúbb életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben jelentős bírságokra számíthatnak. Az Ofcom „Gyermekvédelmi Kódexei”, amelyek végleges változatai mostanra megjelentek, „átfogó új védelmet” ígérnek. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmat vagy olyan anyagokat kínálnak, amelyek az önkárosítást, öngyilkosságot vagy étkezési zavarokat ösztönöznek, különösen arra kötelezettek, hogy hatékonyabb lépéseket tegyenek a gyermekek hozzáférésének megakadályozására.
Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője szerint ez a lépés „játékmegváltó” hatású, ám a kritikusok arra figyelmeztetnek, hogy a megszorítások nem elegendőek, és „keserű pirulát” jelentenek. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, csalódottságának adott hangot a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Az Ofcom vezetője azonban a BBC Radio 4 Today műsorában elmondta, hogy az életkor-ellenőrzések első lépést jelentenek, mivel „ha nem tudjuk, hol vannak a gyermekek, nem tudunk számukra más élményt nyújtani, mint a felnőtteknek”.
Dawes elismerte, hogy vannak olyan cégek, amelyek „egyszerűen nem értik meg, vagy nem akarják megérteni” a helyzetet, de hangsúlyozta, hogy a Kódexek jogi érvénnyel bírnak. „Ha a brit közönségnek szeretnének szolgáltatni, és különösen, ha 18 éven aluliaknak akarják kínálni a szolgáltatásaikat, akkor meg kell változtatniuk a működésüket” – tette hozzá. Victoria Baines, a Facebook korábbi biztonsági tisztviselője a BBC-nek azt mondta, hogy ez „a megfelelő irányba tett lépés”. A Today programban kifejtette, hogy a nagy tech cégek valóban foglalkoznak a problémával, így pénzt és embereket is áldoznak a megoldására.
Peter Kyle technológiai miniszter hangsúlyozta, hogy a szabályok kulcsa az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, mit látnak a gyermekek az interneten. „A gyermekek többsége nem keres ilyen anyagokat, ezek egyszerűen megjelennek a hírfolyamukban” – mondta a BBC Radio 5 Live-nak. Kyle a Telegraphnak elmondta, hogy külön vizsgálja a közösségi média kijárási tilalmát a 16 éven aluliak számára, de nem akar olyan lépéseket tenni, amelyek „minden egyes gyermekre kihatással lennének az országban, anélkül, hogy megbizonyosodna arról, hogy a bizonyítékok támogatják azt”.
Az új szabályok a parlamenti jóváhagyásra várnak az Online Biztonsági Törvény keretein belül. Az Ofcom közölte, hogy több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai cégeknek be kell tartaniuk. Amennyiben a cégek nem felelnek meg a szabályozásoknak, az Ofcomnak megvan a hatalma, hogy bírságokat szabjon ki, és nagyon súlyos esetekben bírósági végzést kérjen, hogy megakadályozza a weboldal vagy alkalmazás elérhetőségét az Egyesült Királyságban.
A gyermekjóléti szervezet, az NSPCC üdvözölte a Kódexeket, és „fordulópontnak” nevezte a gyermekek online biztonsága szempontjából. Azonban azt is kérték, hogy az Ofcom lépjen tovább, különösen a titkosított magánüzenetküldő alkalmazások esetében, amelyeknél a platformok nem látják, hogy mit küldenek a felhasználók. A közelmúltban több fiatal lány is áldozatául esett olyan eseteknek, amikor zaklatóik kényszerítették őket, hogy explicit képeket küldjenek. A 13 és 15 év közötti lányok körében minden ötödik, míg a fiúknál ez az arány minden tizedik esetben tapasztalható.
Ellen Roome, aki szerettét veszítette el, szeretné, ha a családok hozzáférhetnek a felhasználói adatokhoz egy szeretett személy halála után. A 2024 nyári zavargások rávilágítottak arra, hogy a szabályozónak nincsenek meg a megfelelő eszközei a vírusos dezinformáció terjedésének megállítására. Leanne Ekland, Max Dixon édesanyja arról számolt be, hogy fia gyilkosának börtönből közzétett videója „nem mutatott megbánást”.

